Кімнатні рослини нашої школи








НАУКОВІ ТА НАРОДНІ НАЗВИ КІМНАТНИХ РОСЛИН

Кожен вид рослин має, як правило, дві назви – наукову і народну. Так і велика група кімнатних рослин носить  народні назви. В повсякденному житті зазвичай використовуєть ті, які дав рослинам народ. Однак вони вирізняються непостійністю і невизначеністю: один і той самий вид може мати кілька назв, і навпаки, різним видам можуть привласнюватись однокова назва. Так, наприклад, бальзамін султанський має народні назви «ванька мокрий» і «вогник», і агава та різні види алое – одне й те саме – «столітник».
Наукові назви на відміну від нароних, є єдиним для всін народів та кран світу. Це своєрідна загально прийнятна міжнародна мова, яка дозволяє зрозуміти кожному, про яку рослину йдеться в кожному конкретному випадку.

Наукова назва
Народна назва
Абутилон
Кімнатний клен, дубок
Адіатум, венерин волос
Дівоче волосся або жіноче волосся
Аукуба японська
Ковбасне дерево або золоте дерево
Алое деревоподібне
Столітник
Аспідістра величава
«Указівник мрій», дружня сімейка
Ахіменес
Чарівна квітка
Бальзам султанський
Недотрога, вогник, «Ванька мокрий»
Брунфельзія
Бразильська красуння, голуба мрія
Дзвіночок голубий
Наречений, голубе чудо
Дзвіночок білий
Наречена, сніжинка
Еухаріус велико квітковий
Амазонська лілія
Зефірантес рожевий
Вискочка
Зігокатус
«Варварин цвіт», різдвяник
Колеус
Кропивка
Кальцеолярія
Чарівна туфелька
Крін Мурі
Розова лілія
Кленодендрон
Дерево долі
Ломикамінь
Павучок
Монстера делікатесна
Листодерево, плакса
Пародія золотиста
Золотий їжачок
Пеларгонія зональна (герань)
Калачик
Пілея
Артилерійський квітка
Пуансетія прекрасна
Молочай прекрасний, новорічна зірка
Сансевєра трьохполоса
Щучий хвіст
Стрілиця
Райська пташка
Товстянка деревоподібна
Грошове дерево
Цикламен європейський
Альпійська фіалка


ІСТОРІЯ КІМНАТНИХ РОСЛИН
Пізнай, людино, моє народження
Недарма наш великий Кобзар відзначив: «Ботаніці … потрібне захоплення… А захоплння це здобувається лише глибоким розумінням краси, безмежності, симетрії та гармонії в природі».
Історія кімнатних рослин заходить корінням у глибону віків, у часи, коли тільки починали зароджуватись людська цивілізаціія та культура. Чим вище був культурний рівень країни, тим більше її жителі намагалися створити навколо себе атмосферу краси і затишку.
Одним із перших країн, жителі яких стали прикрашати свої будинки в посудинах, були давній Єгипет, Греція та Рим. Дані перси, наприклад, вважали однією з обов’язкових  передумов людського щастя квітучий сад, сповнений мелодійними звуками пташиних співів і дзюркочанням струмочків води. Для цієї мети використовували місцеві рослини.
Сади у стародавньому Китаї, складені з чарівних куточків, поєднаних галереями, містками і місячними стежками, викликали захоплення у перших європейських мандрівників. Ці сади служили місцем відпочинку і аскетичного самозаглиблення на самоті.
Індія уславилась дивовижними парками і садами далеко за межами сусідніх з нею держав. Цими садами і захопивська Олександр Македонський, котрий чимало екзотичних рослин переслав звідси до Греції. Цікаво, садівництвом в Індії належало займатися лише жінкам.
Заморські рослини в Європі стали зявлятися пізніше, у IV столітті, в епоху стрімкого розвитку мореплавства. Але не всі витримували довгу дорогу, а ті що добиралися, не могли витримати чужих кліматичних умов. Стало зрозумілим, що цим рослинам потрібний особливий догляд.
Наприкінці XVI століття в Європі почали будувати перші теплиці. Спочатку вних розміщували тільки апельсинові деревця та інші цитрусові. Звідси пішла назва цих приміщень – оранжереї.
Кімнатні рослини вже давно переслали бути розкішшю, але до цього часу люди не придумали нічого кращого для створення затишкув оселі. Майже всі рослини, які ми вирощуємо в кімнатних умовах, є екзотичними.

  
КІМНАТНІ РОСЛИНИ НАШОЇ ШКОЛИ


Традесканція

Належить до родини комелінові. Батьківщина – болотисті місця тропічної та південної Америки. Назвали її на честь англійського садівника і природодослідника Джона Традескана.
Традесканція – одна з найпоширеніших кімнатних рослин, яка має крім декоратичного, дуже широке використання. В 1960 році використовувалась під час космічного польоту.

  
Хлорофітум

Належить до родини лілійні. Батьківщина – Південна Америка. За кордоном дану рослину називають ще зеленою лілією, або «летючим голландцем». Рослина дуже гарно виглядає на тумбах, невисоких шкафах, а також як декоративний елемент а вікнах.

  
Плющ

Родина аралієві. В Європі та Азії рості сім видів плющів. Це вічнозелена рослина. Піднімається високо по деревах за допомогою повітряних коренів-присосок.

                     
Товстянка
(Crassula)

Родина: товстянкові.
Батьківщина: Південа Америка.
Місце, де ростуть товстянки, різноманітні: від посушливих районів до вологих схилів гір. Товстянки – сукуленти з товстими, соковитими супротивно навхрест. Іноді листя скупчені в щільні розетки, іноді це деревоподібні рослини (народні назки: «монетне дерево» або «грошове дерево»).
У культурі товстянки невибагливі.


 Плющ хедера
(Hedera)

Родина: аралієві.
Батьківщина: Кавказ, Південна Європа.
Плющ широко розповсюджений у природних умовах. Його можна зустріти на різних широтах – від Канарських островів до Ірландії та Японії. Усі рослини цього роду – ліани. Назва «плющ» походить від грецького слова «хедра», що означає «густо сидіти, міцно прикріплювати». І не дарма в багатьох народів плющ є стмволомсталості. Справи в тому, що рослини цього роду дуже невимогливі. Плющ не вимогливий до світла й тепла, легко переносить протяги. Тому його досить легко вирощувати в кімнатних умовах, де освітленність нерідко не відповідає своїм вимогам. Представники цього роду відрізняються забарвленням і формаю листкової пластики.

  

Монстера
(Monstera)

Ліана родини Ароїдні, найближча родичка філодендронів.
Батьківщина: тропічні ліси Америки.
Монстера має великі розсіченні листки, часто із замкненими отворами. Цвіте, як і всі ароїдні, суцвіттям у вигляді качана, покритого білим покривалом, потім з’являється істівний плід. Однак у домашніх умовах цвітіння настає рідко. Перед дощем на кінчиках листків монстери зявляються крапельки води. Це пояснюється тим, що у вологому повітрі листки монстери перестають випаровувати воду, а сильний тиск води в стеблі видавлює крапельки вологи з отворів на краях листків. За монстерою, як за барометром, модна передбачати погоду.



Апоракактус
(Aporocactuc)

Мексиканська рослина родини Кактусові. Довгі мясисті стебла діаметром 1,5 см покриті так званими ареолами – горбками, із центру яких виходять пучки колючок. Навечні цвіте великими рожевими або червоними квітками.
  

ЛІКИ З ПІДВІКОННЯ
Кімнатна герань (пеларгонія)

Справжня жива аптека. Листок  герані – перша долікарська допомога. При зустуді вуха скрутити листок трубочкою і вкласти в слуховий прохід. Ви швидко відчуєте тепло та полегшення. Крім того, герань виділяє біологічно активні речовини, що вбивають стребтококи і стафілококи. Вдихаючи запах герані людина заспокоюється, що дуже важливо при стресах, неврозах, безсонні. Ось чому цю квітку рекомендують тримати в спальні.

Алое

Від бронхіту, плевриту, пневмонії, туберкульозу.
Рани та виразки шкіри, екзаматозні ураження шкіри, лишаї, опіки зцілюють, прикладаючи листя алое двічі на день.

Цикламен

За допомогою цикламена народна медецина ще з часів Гіппократа лікує найрізноманітніші захворювання. З цією метою використовуються бульби. У багатьох кранах їх застосовують при застуді, подагрі, ревматизмі.
Слід памятати: цикламен – отруйна рослина, користуватися ним треба дуже обережно, обовязково порадившись з лікарем.

Опунція  (кактус)

Допомагає при радикуліті. Вищипати всі колючки, навіть пушок (вони отруйні).Тоді відрізати шматочок листка, розімяти і втирати у хворе місце, закутати теплим і тримати всю ніч.

Хлорофітум

Це чемпіон з користі черед квітів. Він поглинає  формальдегід, що виділяється термоізоляцією із синтетичних матеріалів, очищає повітря від патогенних часток. Причому, очисні властивості помітно посилюються, якщо покласти в квіткові горщикиактивоване вугілля. Хлорофітум володіє і значним бактерицидним ефектом. Фахівці з’ясували, що за 24 години ця квітка майже повністю очищає повітря від шкідливих мікроорганізмів у середній за розмірокм кімнаті.

НА ЇХ ЧЕСТЬ НАЗВАНІ КІМНАТНІ РОСЛИНИ

Сентполія, або узумбарська фіалка. Назву цій рослині дано за ім’ям ботаніка Сент – Поля Хілера, який відкрив її в 1893 році. Батьківщина – Узумбарські гори Східної Африки. Звідси і друга назва.
Синингія прекрасна. Назву рослини дано в 1850 році на честь ботаніка   В. Сінінга.
Глоксинія названа в 1750 році на честь П. Б. Глоксина.
Альстремерія. Родину альстременієві названо на честь її першовідкривача барона Альстромера, який надіслав її насіння Ліннею з Чілі.
Гербера. Описана голандським ботаніком Е. Гроновіусрм у 1737 році, названа на честь ботаніка і лікаря Т. Гербера.
Традесканція Віргінська. Назвали її на честь англійського садівника і природодослідника Джона Традексана.
Фуксія гібридна. Цю рослину знайшли в Південній Америці в  XVII столітті й назвали на честь ботаніка Л. Фукса.

Бегонія. Рослина була відкрита в  XVII ст. натуралістом Шарлем Плюмє  під час експедиції на Антильські острови і названа на честь його патрона – губернатора Сан – ДомінгоМіхаеля Бетона. 

Немає коментарів:

Дописати коментар